IMPLEMENTATION OF PROJECT MANAGEMENT IN A CONSTRUCTION COMPANY
Thuy Nguyen Thi Phuong
Abstract
The aim of the work is to acquaint the reader with a closer procedure of how the implementation of project management into the field of construction actually works. It describes in more detail his duties and responsibilities, from the preparation to handing over the work to the investor.
Key words: Construction, project management
Abstrakt
Cieľom práce je oboznámiť čitateľa s bližším postupom fungovania realizačného projektového manažmentu v oblasti stavebníctva. Bližšie popisuje, aké sú jeho povinnosti a zodpovednosti, od prípravy po odovzdanie diela investorovi.
Kľúčové slová: stavebníctvo, projektový manažment
Úvod
V prvom polroku 2020 dostalo hospodárstvo v dôsledku COVID-19 silný finančný úder, ktorý zasiahol takmer všetky odvetvia. Neminul ani jedno z najväčších odvetví, ktoré sa zaoberá realizáciou a riadením stavebnej a obchodnej činnosti v stavebnom priemysle. Pomocou kvalitného projektového manažmentu sa dajú procesy kvalitne zoptimalizovať a tým znížiť celkové náklady na realizáciu.[8]
Aktuálna téma v roku 2020:
Hospodársky priemysel na Slovensku zaznamenal už v marci tohto roku najslabší dopyt po svojej produkcii za posledných 11 rokov. Objem nových priemyselných objednávok v marci 2020 dosiahol 3,748 mld. eur, čo znamenalo medziročný útlm o 26,1 % (podľa Štatistického úradu SR).[7] Prísne epidemiologické oparenia na zabránenie šírenia vírusu COVID-19 s negatívnym vplyvom na hospodárstvo sa pritom začínali prijímať až v polovici marca. Faktom však je, že nové zákazky v priemysle SR klesali už aj vo februári, kedy dosiahli 4,544 mld. eur a boli medziročne nižšie o viac ako 7 %. Súčasná situácia s prísnejšími pravidlami v súvislosti s COVID-19 bude mať vplyv aj na vývoj počtu zazmluvnených zákaziek projektových a realizačných spoločností. Najväčší podiel z nich očakáva pokles zazmluvnených zákaziek takmer o tretinu. S poklesom počtu svojich zákaziek počíta 78 % oslovených projektových spoločností, a to o 32 %. Nárast počtu zákaziek očakávajú 4 % firiem – v priemere až o 10 %, a so žiadnymi zmenami nepočíta 17 % spoločností.[1] Každá firma trpí počas pandemického obdobia a musí vykonať určité opatrenia. Niektoré firmy prepúšťajú svojich zamestnancov, iné celoplošne znižujú zamestnanecký plat. Preto je nateraz zvýšený dôraz na zefektívnenie procesov. Jedným z nich je práve riadenie projektov, inými slovami povedané projektový manažment.[7]
Vybraná stavebná firma: KAMI PROFIT, s.r.o.
Každá fungujúca spoločnosť má svoje určité poslanie a vízie o fungovaní celej firmy. Spoločnosť KAMI PROFIT, s.r.o. je realizačná stavebná spoločnosť s 15 ročnou praxou, ktorá plní požiadavky svojich zákazníkov, pričom dbá na detaily a kvalitu služieb. Zabezpečuje projektový manažment a kontroling, stavebný dozor, ako aj prípravu a realizáciu stavieb v oblasti pozemných, dopravných a inžinierskych projektov. Tím spoločnosti je zostavený z odborníkov, ktorí sú pripravení vyhovieť aj tým najnáročnejším požiadavkám zákazníkov.[2]
Vybraný (realizačný) proces projektového manažmentu v stavebnej firme:
Veľa projektov je postavených na procese prípravy[10]. Ako príklad môžeme uviesť výstavbu domu. Od prvotnej idei investora až do začatia realizačného stavebného procesu môžu ubehnúť aj roky. Viď graf č.1 Predpoklady dĺžky trvania projektu od návrhu až po užívanie.
Realizačné procesy v stavebnej spoločnosti má na starosti projektový manažér. Jeho úloha začína v momente zadania zákazky, ktorá sa má pripraviť na realizáciu.
Príprava pred realizáciou: Nato aby sa projektový manažér vedel dobre pripraviť, si v prvom rade musí dôkladne naštudovať projektovú dokumentáciu a porovnať ju s výkazom výmer uvedeným v zákazke. Projektový manažér rokuje s jednotlivými vytendrovanými profesiami. Zo stavbárskeho hľadiska je profesia rozdelená na 2 hlavné časti[5]:
- HSV – Hlavná stavebná výroba (napr.: výkopové práce, murovanie, betonáž, hrubé rozvody elektro, zdravotechnika, plyn, voda…)
- PSV – Pridružená stavebná výroba (napr.: maľby, omietky, obklady, dlažby…)
Následne po úspešných rokovaniach a vyhodnoteniach sa pripravujú návrh zmluvy, alebo objednávky vybraným subdodávateľom.
Pred nástupom na prebratie staveniska si projektový manažér pripraví podrobný harmonogram (MS project).[6] Vyznačí si a analyzuje kritickú cestu. Určí míľniky, ktoré treba dodržiavať. Využíva metódu SWAT analýza.
Zistené nezhody medzi projektovou dokumentáciou a výkazom výmer oznámi investorovi.
Počas realizácie: Po odovzdaní staveniska si projektový manažér zapíše prípadné nové zmeny zo strany investora do stavebného denníka. Vykonávajú sa vstupné školenia o BOZP a o OOPP.[3] Počas realizácie projektový manažér úzko pracuje so stavbyvedúcim, ktorý je neustále na stavbe.
Kontrola práce: Projektový manažér rieši problémy nasledujúcimi spôsobmi:
- Zistením problému napr. práce, ktoré sú mimo rozpočtu dohodnutého s investorom (naviac práce)
- Oznámením problému: okamžité informovanie investora (telefonicky, mailom, sms) a zápisom do stavebného denníka
- Hľadaním riešenia a prednesením vlastného riešenia na najbližšom kontrolnom dni
- Po odsúhlasení podpísaním protokolov od investora a následným riešením problému s odborníkmi
Pravidelná kontrola, vyhodnotenie plánovanému harmonogramu a prác: Ako prebiehajú práce, tak plynie aj čas na dokončenie diela. Kvalita práce a dodržanie termínov predstavujú kľúčové body k úspešnému manažmentu. Cieľom projektového manažéra pri tejto činnosti je dbať o to, aby bol sled prác plynulý, tzn. pripravenosť jednotlivých profesií v určenom čase. Napr. potery sa môžu robiť až po montáži okien, kvôli dodržaniu technologického postupu[9].
Vystavenie súpisov prác: Vystavenie a kontrola súpisov prác pre investora je jednou z najdôležitejších zodpovedností projektového manažéra, pretože tým prináša zisk pre firmu, čím zabezpečuje jej ďalšie fungovanie. Proces vystavenia súpisov funguje takto:
- Vystavenie súpisov projektovým manažérom pre investora
- Kontrola súpisov technickým dozorom investora
- Prechádzanie súpisov s dozorom na stavbe
- Podpisovanie súpisov pre investora za súhlasu dozoru (investor preverí podľa potreby)
- Fakturácia prác, ktoré sa vykonali za toto obdobie
Všetky tieto procesy sú zahrnuté v grafe č.2 Realizačný proces pre projektového manažéra stavebnej firmy.
Odovzdanie diela investorovi do užívania: Po realizácii všetkých potrebných prác ku zhotoveniu diela prichádza posledná fáza pre projektového manažéra. Musí pripraviť všetky dokumenty, aby plynulo prebiehal proces kolaudácie. Takýmito dokumentami sú napríklad: certifikáty zabudovaných materiálov, certifikované skúšky vody, dokumentácia ku kanalizácii a plynovým rozvodom, revízie od elektroinštalačných prác, záručné listy, protokoly o zaškolení a iné dokumenty.[4]
Záver
Projektový manažér má veľmi dôležitú a zodpovednú úlohu, ktorá je kľúčová pre celý proces realizácie stavby na dosiahnutie vytýčeného cieľa v stanovenom čase. Jeho zásadné úlohy sú sledovanie procesov, aby práca plynule postupovala podľa harmonogramu, riešenie nezhôd na stavbe a v neposlednom rade súpisy prác pre investora. Okrem hore uvedených úloh musí projektový manažér spraviť mesačný report (interný report) pre kontrolu aktuálneho stavu realizácie za daný mesiac.
Použitá literatúra
- [1] BRIATKA, R. – BRIATKOVÁ OLŠOVÁ, J. Koronavírus zasiahne aj slovenské stavebníctvo. In Časopis Buildustry . Bratislava, 2020. .
- [2] KAMI PROFIT 15 rokov/years KAMI PROFIT | KAMI PROFIT – Projektový systém riadenia a kontroly projektov. In [online]. 2019. [cit. 2021-01-20]. Dostupné na internete: <https://www.kami-profit.sk/banner/15-rokovyears-kami-profit/>.
- [3] MATUŠOVIČ, M. et al. Protection of Competition – the Global Economic Crisis VI. . Mukařov – Srbín: Ľuboš Janica, 2018. 190 s. ISBN 978-80-270-1037-0.
- [4] MATUŠOVIČ, MARTIN – HRUŠOVSKÁ, DANA Normative and Descriptive Perceptions of Intellectual Property and Innovation. . [s.l.]: Edition. Mukařov – Srbín : Vydavateľstvo Ľuboš Janica, 2020. ISBN 978-80-270-7341-2.
- [5] MINH NGUYEN TIEN, M. 2021. .
- [6] PAPULA, J. Strategický manažment projektov. . Bratislava: Pagoda, 2012. ISBN ISBN 978-80-969698-6-9.
- [7] SITA [online]. 2020. [cit. 2021-01-20]. Dostupné na internete: <https://www.asb.sk/biznis/ako-reaguju-developeri-a-stavebne-firmy-na-covid-19>.
- [8] SITA [online]. 2020. [cit. 2021-01-20]. Dostupné na internete: <https://hlavne.sk/ekonomika/koronavirus-zasiahne-aj-slovenske-stavebnictvo/>.
- [9] VESELÝ, P. Manažment ochrany informácií. . Praha: TopSmart Business, 2020. ISBN 978-80-270-9014-3. [10] VESELÝ, P. Manažment projektov. Akademicko-praktický sprievodca. . Praha: TopSmart Business, 2020. ISBN 978-80-270-9012-9.
Celé vydanie časopisu Manažérska Informatika ročník 1, 2020, číslo 1
Indexed : GOOGLE SCHOLAR